Zmiany w Programie "Rodzina 500+" od 1 lipca 2019r.
Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.
Świadczenie wychowawcze 500 plus będzie wypłacane na każde dziecko. Zniknie dotychczasowe kryterium dochodowe, zgodnie z którym 500 plus na pierwsze dziecko przysługiwało tylko tym rodzinom, w których dochód nie przekraczał 800 złotych na osobę lub 1200 złotych w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.
Od 1 lipca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.
Aby otrzymać prawo do świadczenia 500 plus na dziecko wychowywane przez samotnego rodzica, nie będzie teraz potrzebne ani zaświadczenie o dochodach, ani orzeczenie o alimentach.
W przypadku dziecka rodziców po rozwodzie, którzy nie mają przez sąd ustalonej opieki, świadczenie zostanie przyznane temu rodzicowi, który pierwszy złoży wniosek. Jeśli okaże się, że 500 plus pobiera rodzic, który faktycznie opieki nad dzieckiem nie sprawuje, przeciwko rodzicowi zostanie wszczęte postępowanie. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, jeśli zarzuty potwierdzą się, sprawa może zostać zgłoszona do prokuratury.
W przypadku opieki naprzemiennej, świadczenie zostanie podzielony na oboje rodziców.
Wnioski o przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego 500 plus można składać w formie elektronicznej (od 1 lipca 2019 roku) jak i papierowej (od 1 sierpnia 2019 r.).
W wersji elektronicznej wnioski można składać za pośrednictwem:
- ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia
- bankowości elektronicznej
- ePUAP (epuap.gov.pl)
Składanie elektronicznych wniosków o 500 plus za pomocą bankowości elektronicznej oferuje niemal każdy bank. Wystarczy na stronie swojego banku wyszukać zakładki oznaczonej 500 plus.
Aby złożyć wniosek, należy przygotować:
- dane osoby ubiegającej się o 500 plus, czyli dane rodzica, numer konta bankowego, a w przypadku wyboru formy elektronicznej także adresu e-mail.
- dane dzieci, ich numery PESEL lub numery dowodów.
Na podstawie wniosków składanych od 1 lipca 2019 r., świadczenie zostanie przyznane do 31 maja 2021 r. Oznacza to, że w 2020 r. nie trzeba będzie składać kolejnych wniosków – dopiero w celu uzyskania świadczeń na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., trzeba będzie, od lutego 2021 r., złożyć kolejny wniosek.
Co ważne, w związku ze zniesieniem kryterium dochodowego, rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie będzie opierał się przede wszystkim na informacjach zawartych we wniosku i samodzielnie je weryfikował
Załączniki
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego | dodany: 08:43, 26.03.2020 | przez: Marcjan Biegaj | ||
Informacja RODO | dodany: 08:43, 26.03.2020 | przez: Marcjan Biegaj |